مریخ فراموش شده

مریخ فراموش شده

عنوان تحقیق:

مریخ فراموش شده

توضیحات:

مریخ یا بهرام چهارمین سیاره در سامانه ی خورشیدی است. مریخ در مداری طولانی تر و با سرعتی کم تر از زمین به دور خورشید می چرخد. نوری که از خورشید به مریخ می رسد نصف نوری است که زمین دریافت می کند، اما روز مریخی چهل دقیقه طولانی تر از روز زمینی است. امکان رشد گیاهان در شرایط گلخانه ای در مریخ وجود دارد. در سیاره ی مریخ فصل های سال وجود دارد، اما هر سال بهرامی دو برابر سال زمینی به درازا می کشد. جو بهرام سرخ فام است و در آسمان شب از زمین نیز سرخی آن دیده می شود.

خاک مریخ:

خاک مریخ دارای مواد منیزیوم، سدیم، پتاسیم و کلر که همه ی آن ها برای زیست موجودات ضروری است، می باشد. پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که خاک بهرام برای رشد گیاهانی چون مارچوبه مناسب است.

جو بهرام:

در جو بهرام، 95 درصد کربن دی اکسید، 3 درصد نیتروژن، 1.6 درصد آرگون و فقط مقدار ناچیز اکسیژن و آب وجود دارد.

اسکان بشر:

وجود آب در این سیاره باعث شده تا بتوان آن را قابل زیست ترین مکان خارج از کره ی زمین در منظومه ی شمسی دانست. مریخ با جو رقیقی که دارد، امکان بیش تری برای میزبانی از انسان و دیگر گونه های زیستی را فراهم می کند اما چون پرهزینه است و مخاطراتی چون فرود در مناطق با جاذبه ی سنگین، معروف به چاه های گرانشی را هم در خود دارند.

چرا دانشمندان با توجه به مشکلات موجود به فکر زندگی بر روی مریخ افتاده اند:

از مهم ترین دلایلی که برای حیات در این سیاره وجود دارد، اتمسفر موجود در آن است و همچنین وجود اکسیژن در این سیاره، در واقع شرایطی نزدیک به زمین را دارد، اما نکته ی دیگری که بسیار مهم است وجود لایه های یخ در زیر سطح این سیاره است همان طور که در شکل دیده می شود، پس می توان از مریخ، آب که مایه ی حیات است را استخراج کرد. در آن جا نیروی  جاذبه وجود دارد. البته پیش بینی شده است که 60 سال طول می کشد تا دقیقا متوجه شویم که چه قسمت هایی از مریخ برای زندگی مناسب است. پس باید یک نسل انسان محقق در آن جا زندگی کنند تا ببینند که شرایط در آن جا چگونه است. این یک تجربه ی تازه برای همه ی ما انسان ها خواهد بود و باید ببینیم که چه اتفاقی می افتد. این که روزی همه بتوانند در کنار هم برای ساختن یک سیاره ی جدید برای سکونت کار کنند بهترین خبری است که می توانیم بشنویم. امیدوارم ما ایرانی ها از نخستین کسانی باشیم که به سفر مریخ می رویم.

نام محققان:

نیلوفر محمد زاده، هلیا نیک زینت

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.