شعار پایه ی پنجم: تو می توانی، اگر فکر کنی که می توانی

دانش آموزان پایه ی پنجم، با این دیدگاه وارد کلاس می شوند که چگونه می توانند در جهت رشد و تعالی خود و دوستانشان گام بردارند. دانش آموزان در این پایه با کار گروهی به طور کامل آشنا می شوند.

در پایه ی پنجم به شرایط فیزیکی و جسمی دانش آموزان توجه بیشتری می شود و روی شادابی دانش آموزان تمرکز بیش تری انجام می شود، از این جهت که دانش آموزان در این مقطع وارد دوره ی جدیدی از زندگی خود می شوند.

در پایه ی پنجم، مرجع و منبع یادگیری، کتاب است که در اولویت قرار دارد و پس از آن کتاب های کمک آموزشی مورد استفاده قرار می گیرند.

به طور کلی توجه به آموزش و پرورش پویا و خلاق در سطوح مختلف آموزشی نقش تعیین کننده ای را دارد. شیوه ی پویا و خلاق، نیاز به دانش آموزانی دارد که دقت، توجه و تمرکز در وجود آن ها مانند یک رفتار نهادینه شده باشد و آن ها را برای یادگیری در چنین نظامی آماده کند. تلاش ما در این مقطع در جهت رشد کنجکاوی، تمرکز و دقت، رشد، پشتکار و توانایی تداوم کار و بالا رفتن مهارت های توجهی و حافظه ی بچه ها تدوین شده است.

دانش آموزان پرهوش و کم تمرکز، دانش آموزانی که دچار حرکات اضافی و اختلالات یادگیری می باشند به مرور زمان در کنار ما، مراحل رشد را طی می کنند.

هدف در پایه ی پنجم این است که: به طور عملی به دانش آموزان و اولیا عزیز نشان بدهیم که یادگیری امری سرگرم کننده و لذت بخش است.

هدف این است که: دانش آموزان در امور آموزشی و پرورشی شرکت فعال داشته باشند و نهایتا تمام تلاش مجموعه این است که: خوب دیدن، خوب گوش دادن، صحیح نوشتن، تفکر منطقی و چگونه دقت کردن را به دانش آموزان بیاموزیم.

در درس ریاضی: مطالب به صورت کاربردی آموزش داده می شود به همراه راه حل های متنوع. دیگر دانش آموزان طبق حالت کلیشه ای گذشته، یک راه مشخص برای رسیدن به جواب را طی نمی کنند و از هر راهی می توانند به جواب صحیح برسند. تاکنون هدف از آموزش تنها توانایی انجام محاسبات ریاضی بود. اما رویکرد جدید ما در آموزش تاکید بر پرورش قوه ی تفکر و تعقل و رشد و توانایی حل مساله می باشد.

در درس علوم: روش تدریس ما بسیار متنوع و کاربردی است و بیشتر فعالیت، تحقیق و واحد کار است و گاها خانواده ها را هم درگیر می کند.

در درس اجتماعی: بیشتر مسائل مربوط به روابط اجتماعی و طرز برخورد با اطرافیان، حفظ حریم شخصی و شناخت احساسات آموزش داده می شود.

در درس فارسی: هدف گسترش دایره ی لغات دانش آموزان است و نحوه ی استفاده از فرهنگ لغت و آموزش دانش های زبانی می باشد. در این پایه، دانش آموزان باید توانایی درک مطلب و تفسیر استنباط از متون درسی و غیر درسی را داشته باشند، دانش آموزان با افکار و اطلاعات جدید آشنا می شوند تا راه بهتر اندیشیدن و بهتر زیستن را بیاموزند.

در صورتی که فرد، خواننده ی ماهری باشد و توانایی درک مطلب را داشته باشد و بتواند مفاهیم متن را به درستی استنباط کند امکان دستیابی به ذخایر بی انتهای علمی را خواهد داشت.

آنچه که سعی می شود در پایه ی پنجم به دانش آموزان اموخته شود:

  • خودباوری، مهارت ارتباطی، تفکر صحیح
  • ارتقای سطح بهداشت روانی
  • آموزش بر اساس تئوری هوش چندگانه
  • تربیت نسلی آگاه، متعهد و کار آمد
  • ارتقای سطح علمی دانش آموزان
  • گسترش و به کار گیری فناوری اطلاعات( مدرسه ی هوشمند)