لامپ-ال-ای-دی

نیلوفر آبی

عنوان تحقیق:

نیلوفرآبی( لامپ های ال ای دی)

مشاهده:

ما دیدیم که باید سر مثبت ال ای دی را به یک سیم و سر منفی را به سیم دیگر وصل کنیم.

ایجاد پرسش:

آیا می توانیم نیلوفر آبی( لامپ ال ای دی) را بسازیم؟

آیا اگر سر ال ای دی ها را جا به جا بزنیم ال ای دی روشن می شود؟

برای ساخت ال ای دی به چه چیزهایی نیاز داریم؟

فرضیه سازی:

ما حدس می زنیم اگر سرهای ال ای دی را جا به جا بزنیم روشن نمی شود.

انجام آزمایش:

ما سرهای ال ای دی ها را جا به جا زدیم و مشاهدات خود را یادداشت کردیم.

یادداشت برداری:

ما مشاهده کردیم برای روشن شدن ال ای دی ها باید سرهای مثبت را به سیم مثبت باطری و سرهای منفی را به سیم منفی باطری وصل کنیم.

طرز ساخت:

ابتدا سر قاشق ها را جدا کردیم و سپس سرهای سالم را جمع کردیم، با استفاده از چسب حرارتی سر قاشق ها را به ظرف شیشه ای چسباندیم. از قسمت بالا شروع کردیم و تا پایین ادامه دادیم. حالا به اندازه ی ال ای دی هایی که داریم و یکی بیش تر، سیم خود را از گوشه و وسط لخت کردیم. حالا سرهای بلند ال ای دی را به یک سیم و سرهای کوتاه را به آن یکی سیم وصل می کنیم و روی آن ها چسب لنت می زنیم. سپس سر سیم مثبت را به سر سیم مثبت باطری وصل می کنیم و همین کار را با سر منفی نیز انجام می دهیم و به کلید وصل می کنیم. سپس در ظرف شیشه ای قرار می دهیم و کلید را می زنیم تا ال ای دی روشن شود.

درباره ی لامپ های ال ای دی فوق العاده کم مصرف چه می دانید؟ :

لامپ ال ای دی چیست؟

مزایا و معایب لامپ های ال ای دی چیست؟

تفاوت لامپ های ال ای دی با سایر لامپ ها چیست؟

استفاده از لامپ های ال ای دی برای تزئین و دکوراسیون داخلی

ال ای دی چیست؟

لامپ ال ای دی چیست؟

لامپ های ال ای دی در واقع مجموعه ای از یک یا چند ال ای دی می باشند که برای به دست آوردن شدت نور و رنگ مورد نیاز با یکدیگر در یک مجموعه قرار داده می شوند و به منظور تامین روشنایی و یا تزئینات مورد استفاده قرار می گیرند مشخصات منحصر به فرد ال ای دی باعث شده است که لامپ های ال ای دی به سرعت جایگزین سایر منابع تامین روشنایی گردند و از مصادیق بارز آن می توان به چراغ ها و علائم راهنمایی ساخته شده با ال ای دی اشاره کرد که در حال حاضر در کشورمان در مقیاس گسترده ای به کار گرفته شده اند. تولید کنندگان لامپ های قدیمی که معروف ترین آن ها شرکت اسرام می باشد به صورت گسترده ای بر روی تولید لامپ های  ال ای دی سرمایه گذاری نموده است. با توجه به این موضوع که شرکت اسرام به عنوان پیشروترین شرکت در زمینه ی تولید لامپ های کم مصرف سرمایه گذاری عظیمی بر روی ال ای دی نموده است می توان به اهمیت لامپ های ال ای دی به عنوان منبع روشنایی قابل اتکا، در آینده پی برد.

اولین ال ای دی ساخته شده که دارای نور مرئی بود در سال 1926 و به وسیله ی نیک هولونیاک در موسسه ی جنرال الکتریک ساخته شد. البته پیش از او نیز افراد بسیاری توانسته بودند ال ای دی هایی با نور مادون قرمز بسازند، لیکن این اولین بار بود که نور مرئی به وسیله ی ال ای دی تولید می شد. بعد از او شاگرد او توانست ال ای دی ها یی با رنگ های زرد و نارنجی تیره تولید کند. البته باید متذکر شویم که این ال ای دی ها قیمت هایی بالا در حدود 200 دلار داشتند و عملا فقط برای مصارف خاصی همچون انتقال دیتا از طریق فیبر نوری( البته به وسیله ی ال ای دی های شفاف که بعدها ساخته شدند) مورد استفاده قرار می گرفتند.

در سال های بعد کمپانی های مونسانتو و اچ پی اقدام به تولید انبوه ال ای دی قرمز کردند و برای این کار از نیمه رسانای گالیوم ارسناید فسفاید استفاده می کردند. از این ال ای دی ها بیش تر در تولید حروف الفبایی یا ماشین حساب ها استفاده می کردند. از این ال ای دی ها بیش تر در تولید حروف الفبایی یا ماشین حساب ها استفاده می شد. در سال 1970 شرکت نیمه رسانای فیرچایلد ال ای دی هایی ساخت که قیمتی کم تر از پنج سنت داشتند. در این دوران ال ای دی ها رنگ هایی همچون قرمز، زرد، نارنجی و نهایتا سبز داشتند.

مزایا و معایب لامپ های ال ای دی:

طول عمر:

اولین و مهم ترین پارامتر، طول عمر لامپ های ال ای دی می باشد. لامپ های ال ای دی طول عمری بین 50 هزار تا 60 هزار ساعت دارند. این طول عمر قابل مقایسه با طول عمر لامپ های دیگر نمی باشد.

بازده نوری:

از دیگر مزیت های لامپ های ال ای دی می توان به بازده ی نوری بالای این لامپ ها اشاره نمود. در حال حاضر لامپ های ال ای دی بازده ای بین 74 تا 120 لومن بر وات را دارا می باشند و این در حالی است که این مقدار برای لامپ های رشته ای 10 تا 15 لومن بروات، برای لامپ های کم مصرف 45 تا 65، برای لامپ های بخار جیوه 35 تا 60، برای لامپ های بخار سدیم 60 تا 110 و برای لامپ های متال هالید 75 تا 85 لومن بر وات می باشند.

:Response Time

لامپ های ال ای دی به محض رسیدن به ولتاژ به آن ها روشن می شوند ولی به عنوان مثال لامپ های متال هالید زمانی بالغ بر 5 دقیقه لازم دارند تا به حداکثر نور خود برسند. یعنی لامپ های ال ای دی سریع تر روشن می شوند. مشکل دیگر لامپ های متال هالید این است که اگر این لامپ ها بیش از 5 دقیقه روشن باشند گرم می شوند و بعد از خاموشی دیگر فورا روشن نمی شوند. چرا که لامپ سرد نشده نمی دهد که حدودا 3 دقیقه طول می کشد تا سنسور اجازه ی ورود ولتاژ را بدهد و بعد از آن 4 تا 5 دقیقه زمان لازم است تا به حداکثر نور خود برسد.

:On/Off

طول عمر لامپ های ال ای دی به هیچ وجه تابعی از تعداد روشن و خاموش شدن نیست، می توان لامپ های ال ای دی را میلیون ها بار روشن و خاموش کرد. در واقع طول عمر ال ای دی ها تنها به مدت زمان روشن مانده بستگی دارد.

تنظیم شدت نور:

امکان تنظیم نور در لامپ های ال ای دی با استفاده از تکنولوژی پی دبلیو ام که کنترل سطح ولتاژ به کمک تغییر پهنای پالس است و در اکثر میکروکنترلرها موجود است به راحتی امکان پذیر است.

تنظیم زاویه ی تابش:

در لامپ های ال ای دی نور در تمام جهات منتشر نمی شود و به دلیل موجود بودن لنزهایی با زوایای دلخواه نوری، کاملا قابل کنترل است.

جریان راه اندازی:

همان طور که در بالا ذکر شد لامپ های متال هالید 5 دقیقه زمان نیاز دارند تا به حداکثر نوردهی خود برسند. در این مدت زمان برای یونیزه کردن گاز داخل لامپ نیاز به آمپر بیش تری است. در آزمایش انجام شده مشاهده گردید که در ابتدای روشن شدن لامپ 400 وات متال هالید، جریان مصرفی 5 آمپر بود که این جریان رفته کاهش یافته و پس از 5 دقیقه به 2.7 آمپر رسید. به عبارت دیگر یک لامپ 400 واتی متال هالید در مدت زمان راه اندازی 1100 وات مصرف خواهد داشت یعنی تقریبا 3 برابر واتی که باید مصرف کنند.

استفاده از لامپ های ال ای دی برای تزیین و دکوراسیون داخلی:

امروزه لامپ های ال ای دی کاربردهای مختلف و نقش مهمی در دکوراسیون منزل دارند. فضای تک تک اتاق ها را می توان با استفاده از این لامپ ها تغییر داد. این روش برای مدرن کردن یک خانه و تغییر جو آن بسیار جالب است. به خصوص اگر امکان تغییر رنگ دیوارها وجود ندارد، به راحتی و با تغییر برنامه می توان به رنگ دلخواه دست یافت.

به مناسبت های مختلف در مراسم شام ومیهمانی هایی چون عروسی، تولد، اعیاد، جشن ها، سالگرد و غیره از این امکان بهره ببرید.

این لامپ ها هدیه ای مناسب برای افراد مورد علاقه است.

در اتاق کودک و پذیرایی به طور اتوماتیک رنگ ها را یکی بعد از دیگری امتحان و رنگ مورد علاقه و مناسب را انتخاب کنید.

با دگمه ی تنظیم با نور سفید، حتی امکان کم رنگ یا پر رنگ تر کردن رنگ مورد نظر وجود دارد.

نوار با رنگ های متنوع را پشت دکور هم می توانید قرار دهید.

در آشپزخانه با قرار دادن آن ها کنار هود،آشپزی را متنوع تر و با تغییر رنگ شیر آب، میهمان ها را متعجب کنید.

لامپ های قرمز و سبز در دستگیره ی سرویس های بهداشتی، می تواند نشانه ی اشغال بودن یا نبودن آن ها باشد.

هنر دیگر این چراغ ها در دکوراسیون مدرن، توانایی تغییر رنگ با تغییر درجه ی حرارت آب است.

با تکنولوژی بالا و سیستم کنترل نور، همزمان با تغییر درجه ی آب از سرد به گرم، رنگ نور می تواند از آبی به قرمز تغییر پیدا کند.

می توان همزمان با ریزش آب ، رنگ روشویی را تغییر داد یا حتی بدون آب، روشویی های شیشه ای را رنگی و متفاوت کرد.

با استفاده از این لامپ ها در حمام در 8 رنگ مختلف، بارانی رنگی خواهید داشت. به خصوص اگر آن را با رایحه ی دل پذیر اسپری های خوشبو کننده همراه کنید، تجربه ی خوبی در استحمامی آرامش دهنده خواهید داشت که خستگی شما را چند برابر کم تر می کند.

تغییر رنگ وان برای کودکان سرگرم کننده و حمام کردن آن ها را آسان تر می کند.

از فرش های ال ای دی در جاهای تاریک استفاده کنید.

نتیجه گیری:

با انجام آزمایش، ما نتیجه گرفتیم که می توانیم با استفاده از وسایل بازیافتی و ارزان قیمت یک لامپ ال ای دی را نمایش دهیم. در این کار ما با توجه به درس علوم” بخش ساخت مدارها” به دنبال یک لامپ جدیدتری به نام ال ای دی بودیم و تحقیق کردیم و یک مدل مانند مداری که در آن مبحث یاد گرفته بودیم، با وسایل ابتکاری ساختیم و متوجه شدیم که اگر سیم های ال ای دی را جا به جا کنیم ال ای دی روشن نمی شود.

محققان:

سارینا رجبی

تینا قاسمی

طناز خلیلی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.